En mand ser rødt 5

En mand ser rødt 5 (originaltitel: Death Wish V: The Face of Death) er en actionthriller fra 1994. Det er den femte og sidste med Charles Bronson som selvtægtsmanden Paul Kersey.

Der er gået syv år siden forgængeren og hele tyve år siden den første film. Bronson er fyldt 73, og rollen kan næppe være langt efter. Men han dater atter en ung kvinde med en datter, der kunne være hans oldebarn.

Uheldigvis – men godt for plottet – er kvindens eksmand ikke bare en træls type, men en gangster der vasker penge i hendes tøjfirma. Kersey forsøger at lade politiet håndtere sagen, men så nemt går det ikke.

Han skal naturligvis se rødt igen-igen-igen-igen-igen. Der er ingen vej udenom. Det er synd for kvinderne i hans liv, men filmguderne er nådesløse. Publikum vil se blod, og Bronson har regninger at betale.

Det er en ordinær hævnfilm efter udslidte opskrifter. Vi er langt fra originalen. Men lige som med den fjerde film er jeg alligevel positivt overrasket. De gør deres bedste.

Plottet er svageste led, men skuespillet er ikke så ringe endda. Der er solid action og gode, praktiske effekter. Jeg har set film med langt mere opnå mindre. Her er det omvendt. En god omgang old school action.

I skrivende stund kan du se den på Prime.

Nøgleord: , , , , , , , , , , .Bogmærk Permalink.

Lukket for kommentarer.