
Sherlock Holmes: Skyggespillet (originaltitel: Sherlock Holmes: A Game of Shadows) er en krimikomedie fra 2011 instrueret af Guy Ritchie. Det er efterfølgeren til
Robert Downey Jr. er tilbage som den verdensberømte, britiske detektiv. Jude Law er atter på plads som dr. Watson. Denne gang er Holmes oppe imod sin gamle ærkefjende, professor Moriarty.
Det vil sige, de er nye fjender i filmen, men fans af Sherlock Holmes kender karakteren godt. Han er Holmes’ intellektuelle banemand. Et forbrydergeni, hvis arrogance muligvis overgår Holmes’ egen.
Filmen er ikke et klassisk mordmysterie, som Holmes’ sager ofte er. Da Holmes og Moriarty mødes, begynder et velkendt, metaforisk skakspil. De insisterer begge på at overliste modparten, og det udvikler sig til en jagt, hvor Moriarty hele tiden er et skridt foran.
Der er masser af sort humor. RDJ og Jude Law er et forrygende, umage makkerpar. Lige som i forgængeren er der også masser af action. Det er ikke den Sherlock Holmes, vi kender fra mange andre film og serier.
Men det er også et actioneventyr. Handlingen og filmens stemning minder mig om bl.a. Indiana Jones. De er som Indy og dr. Henry Jones Sr., der forfølger spor rundt i Europa. Det er vældigt god underholdning, selvom det er en atypisk Sherlock Holmes-filmatisering.











