
The Enemy Within er en krimiserie fra 2019 skabt af Ken Woodruff. Han har bl.a. været forfatter og producer på The Mentalist og Gotham. Førstnævnte er en fremragende krimiserie. Sidstnævnte startede stærkt, men tumlede desværre ned ad bakke.
Jennifer Carpenter, kendt som Dexters søster i den originale serie, er lokkemidlet, der fangede min interesse for serien. Hun spiller en tidligere CIA-chef, der dømmes for spionage og efter tre års fængsel tilbydes at hjælpe FBI med at fange den terrorist, hun blev dømt at spionere for. De ser hende som forræder, og hun tvinges ovenikøbet til at samarbejde med en FBI-agent, der mistede sin forlovede pga. hendes ugerning. For dramaets skyld.
Den minder om serier som The Blacklist og Blindspot. Dels pga. hendes kriminelle status og nye relation som en slags konsulent. Men også seriens tone, temaer og kvalitetsniveau. Hver uge kæmper de imod en nyt angreb eller løser en ny opave i forsøget på at komme nærmere den store skurk. Sideløbende er der lidt personligt drama.
Jeg er glad for Jennifer, fordi jeg husker hende som Debra Morgan. Jeg elskede hende som Debra Morgan. Hun var hjertet i serien overfor sin seriemorderiske bror. Denne rolle er en anden, men skuespillere er ofte sig selv i sine roller, og der er visse indbydende karaktertræk. Hun har en fandenivoldskhed, men også et blødende moderhjerte. Hun er samtidig lynende intelligent og klar til velplantede øretæver efter behov. Karakteren og konceptet har potentiale.
Men den taber pusten i løbet af sæsonen. Måske pga. de lidt for genkendelige formularer i de enkelte afsnit og deres plottråde. Måske pga. holdet omkring Jennifer. Hun fortjener en serie a la Homeland, men der når den aldrig op. Desværre.
Du kan se én sæson på SkyShowtime. Mere blev det ikke til.











